Preskoči na vsebino

Mandat 2022–2026 · izbor

Izbrani dosežki in pobude 2022–2026

Predstavljamo, kaj smo v mandatu 2022–2026 predlagali, za kaj smo se zavzemali in kaj smo dosegli. Pri vsakem prispevku povemo, kaj je že uresničeno in kaj je še načrtovano.

Pregled smo nazadnje posodobili 17. oktobra 2026. Mandat še traja.

Na kratko

  • 170.000 EUR na leto

    Ves mandat smo se zavzemali za participativni proračun in več denarja zanj. Pred mandatom je imel 120.000 EUR na leto, v ciklu 2026–2027 je predvidenih 170.000 EUR na leto. Predlagali smo 250.000 EUR, zato cilj ocenjujemo kot delno uresničen.

    Več o participativnem proračunu

  • Brezplačno pravno svetovanje

    Za proračun 2024 smo predlagali brezplačno pravno svetovanje za občanke in občane. Občina ga zdaj omogoča po predhodni najavi.

    Kako do pravnega svetovanja

  • +26,6 % za razpise za društva v predlogu za leto 2027

    Pri proračunih za leta 2025, 2026 in 2027 smo predlagali več denarja za društva. V predlogu proračuna za leto 2027 je za razpise za društva predvidenih 625.600 EUR, v predlogu za leto 2022 pa 494.000 EUR. O proračunu bo občinski svet odločal 21. oktobra 2026.

    Primerjava po razpisih

Naša vloga

V občinskem svetu imamo tri od 23 sedežev. Predlagamo rešitve, zanje iščemo podporo ter sodelujemo pri odločanju o proračunu in občinskih predpisih. Spremljamo tudi, kaj se z dogovorjenim zgodi v praksi.

Spremembe so rezultat skupnega dela svetnic in svetnikov, župana, občinske uprave, javnih zavodov in drugih izvajalcev. Pri vsakem primeru zato povemo, kakšen je bil naš prispevek, kaj je že narejeno in kaj še čaka.

Občanke, občani in občina

Več sredstev za participativni proračun

Ves mandat smo se ob vsakem dvoletnem ciklu zavzemali za nadaljevanje participativnega proračuna in več sredstev zanj. S tem smo prispevali k temu, da občanke in občani še naprej sami predlagajo in izbirajo projekte v svojem kraju. Sredstva so se s 120.000 EUR na leto pred mandatom povečala na 170.000 EUR na leto v ciklu 2026–2027. S tem je občina presegla zavezo iz sporazuma o sodelovanju, ki je znašala 150.000 EUR na leto.

Za leto 2027 smo predlagali tudi sredstva za začetek naslednjega cikla, saj jih v prvem predlogu proračuna ni bilo. Naš predlog je občina vključila v predlog za drugo obravnavo (glej Proračun 2027). To še ni sprejeti proračun.

Prvotno smo predlagali 250.000 EUR letno. Znesek 170.000 EUR letno pomeni 68 % našega predloga, zato svoj cilj ocenjujemo kot delno uresničen. Gre za predvidena sredstva dvoletnega cikla, ne za dokaz, da so vsi projekti že izvedeni.

Delno uresničeno.

Viri: V16, str. 74 · V07, str. 246 · V08, str. 9 · V08, str. 30 · V11, str. 8 · V12, str. 73 · V19, str. 1.

Brezplačno pravno svetovanje

Za proračun 2024 smo predlagali brezplačno pravno svetovanje za občanke in občane. Občina ga omogoča po predhodni najavi z opisom primera. Svetovanje je namenjeno informiranju in usmerjanju. Ne vključuje pravnega zastopanja, priprave pravnih vlog ali pravnih mnenj. Kako se prijavite, preberite v objavi občine. Iz nje leto uvedbe ni razvidno.

Uresničeno.

Viri: V14, str. 1 · V23.

Društva in nevladne organizacije

Več denarja za društva

Pri proračunu za leto 2025 smo predlagali več sredstev za kulturne projekte. V sprejetem proračunu se je znesek za ta razpis s predlaganih 91.000 EUR povečal na 94.500 EUR. Pri proračunu za leto 2026 smo dosegli še okoli 5 % več sredstev glede na osnutek za razpise za kulturo, mlade, socialno varstvo, turizem in druga društva.

Več sredstev smo predlagali tudi za leto 2027. Občina je naše predloge delno upoštevala v predlogu za drugo obravnavo: povečanja glede na prvi predlog za leto 2027 znašajo od 6 do 9 %, za druga društva pa 18,6 % (glej Proračun 2027). To so še predlogi za prihodnje leto.

Za primerjavo navajamo skupne zneske iz predlogov proračuna: leta 2022 je bilo za te razpise predvidenih 494.000 EUR, leta 2026 pa 581.000 EUR. Razlika je 87.000 EUR oziroma 17,6 % v nominalnih zneskih. Primerjamo predloga proračuna, ne dejanske porabe ali rasti po upoštevanju inflacije.

Naš cilj je bil, da bi sredstva za nevladne organizacije in dejavnosti mladih rasla skladno z življenjskimi stroški. Tega nismo dosegli: razpis za mladinske dejavnosti je imel v letih 2023–2025 vsako leto enak znesek, 37.400 EUR.

Delno uresničeno.

Viri: V15, str. 16 · V01, str. 27 · V05, str. 25 · V08, str. 30 · V11, str. 28 · V15, str. 8 · V15, str. 14 · V15, str. 15 · V11, str. 14 · V11, str. 25 · V11, str. 27 · V11, str. 29 · V24 · V08, str. 26.

Več za zaposlitve v nevladnih organizacijah

Pri proračunih za leti 2024 in 2025 smo predlagali več sredstev za sofinanciranje zaposlitev v nevladnih organizacijah, da bi sledila rasti minimalne plače. V sprejetih proračunih so se zneski glede na predloga povečali: s 45.000 na 49.000 EUR v letu 2024 in s 49.000 na 51.000 EUR v letu 2025; enako je predlagano za leto 2026. Tudi za leto 2027 smo predlagali več sredstev. Občina je predlog upoštevala in jih v predlogu za drugo obravnavo povečala z 51.000 na 55.000 EUR (glej Proračun 2027). Sofinanciranje ima od leta 2024 svojo postavko in se dodeljuje na podlagi javnega razpisa.

Višji skupni znesek ne dokazuje, da je bila posamezna subvencija sistemsko usklajena z minimalno plačo in življenjskimi stroški.

Delno uresničeno.

Viri: V01, str. 7 · V05, str. 7 · V08, str. 9 · V11, str. 8 · V07, str. 128 · V23 · V24.

Mladi in šport

Večletne štipendije

V programu smo se zavzeli za dolgoročno štipendijsko politiko in večletno štipendiranje ter ta cilj vključili v sporazum o sodelovanju. Leta 2023 je bil pravilnik o štipendiranju spremenjen. Občina podeljuje večletne štipendije dijakinjam in dijakom ter študentkam in študentom, ki se izobražujejo za deficitarne poklice. Zanje vsako leto nameni od 12.400 do 14.400 EUR.

Uresničeno.

Viri: V10, str. 113 · V12, str. 48 · V15, str. 17 · V01, str. 29 · V05, str. 27 · V08, str. 33 · V11, str. 31.

Nova športna dvorana SGLZŠ Postojna

V programu smo predlagali občinsko sofinanciranje nove športne dvorane Srednje gozdarske, lesarske in zdravstvene šole Postojna (SGLZŠ) in ga vključili v sporazum o sodelovanju. Dvorana je zgrajena, opremljena in ima uporabno dovoljenje. Občina je v proračunih za leta 2023–2025 za gradnjo namenila 2,29 milijona EUR, sofinancirala pa jo je tudi država.

Uresničeno.

Viri: V01, str. 26 · V05, str. 25 · V08, str. 29 · V11, str. 28 · V10, str. 109 · V12, str. 168.

Obnovljeno igrišče Gnezdo

V programu smo predlagali obnovo in pokritje inline hokejskega igrišča Gnezdo za Šolskim centrom Postojna. Oboje smo vključili v sporazum o sodelovanju. Leta 2023 je bilo igrišče obnovljeno. Obnova je stala 52.527 EUR, od tega je 32.818 EUR prispevala občina.

Igrišče še ni pokrito s streho ali balonom. Svoj cilj zato ocenjujemo kot delno uresničen.

Delno uresničeno.

Viri: V01, str. 27 · V02, str. 9 · V03, str. 168 · V03, str. 235.

Promet in varnost

Podhod pod železnico na poti na Pečno reber

V programu smo predlagali varen prehod čez železnico na poti na Pečno reber in ga vključili v sporazum o sodelovanju. V letih 2023 in 2024 je bil zgrajen podhod z dostopnimi potmi. S tem je bil uresničen naš cilj varnejše poti od nadvoza čez avtocesto proti Koči Mladika, kjer so ljudje po ukinitvi nivojskega prehoda še vedno hodili čez tire.

Uresničeno.

Viri: V02, str. 4 · V06, str. 3 · V03, str. 139 · V03, str. 231 · V07, str. 137 · V07, str. 221.

Okolje

Izmenjevalnica oblačil se je nadaljevala

Za proračun 2024 smo predlagali nadaljevanje izmenjevalnice oblačil in obutve, ki je bila v letih 2022 in 2023 sofinancirana iz participativnega proračuna. Izmenjevalnica se je nadaljevala v evropskem projektu GREEN-TEX o ponovni rabi tekstila, ki ga občina izvaja od leta 2024. V okviru projekta so potekale tudi delavnice ponovne rabe tekstila, septembra 2025 pa Zelena modna revija iz rabljenih materialov.

Cilj iz programa je bil širši: spodbujanje trajnostne potrošnje in trajnostne mobilnosti. Dejavnosti se izvajajo, a po naši oceni ne v obsegu, ki bi pomenil uresničitev cilja.

Delno uresničeno.

Viri: V10, str. 74 · V10, str. 83 · V03, str. 151 · V05, str. 11 · V07, str. 136 · V23 · V07, str. 143.

V občinskem svetu

V občinskem svetu smo opozarjali na težave, predlagali rešitve in zanje iskali podporo. Tukaj je nekaj primerov.

Subvencioniranje najemnin za mlade vključeno v Lokalni program za mladino

Programski ukrep – izvedba še ni potrjena

Predlagali smo subvencioniranje tržnih najemnin za mlade do 30. leta in dosegli vključitev tega ukrepa v Lokalni program za mladino 2026–2031. Z njim želimo pomagati tudi mladim, ki jih obstoječa ukrepa – subvencija komunalnega prispevka in prednost pri neprofitnih stanovanjih – ne dosežeta. Na seji Komisije za mladinska vprašanja septembra 2026 je bilo napovedano, da bo predlog pravilnika pripravljen v letu 2027. Med predpisi, ki jih občina načrtuje za leto 2027, ga še ni. Tudi v predlogu proračuna za leto 2027 sredstev za ta ukrep še ni. Za zdaj smo dosegli vključitev v program, ne še izplačevanja subvencije.

Vir: zapisnik 30. redne seje (25. 3. 2026), str. 14–17; zapisnik 6. seje Komisije za mladinska vprašanja (23. 9. 2026); predlog proračuna za leto 2027 (1. obravnava), predlogi predpisov.

Dražji odvoz odpadkov v dveh korakih, ne naenkrat

Ob podražitvi odvoza odpadkov konec leta 2024 smo predlagali, naj se dvig razdeli na dva koraka. Svet je decembra 2024 sprejel prav tak sklep: polovica dviga je začela veljati 1. januarja, preostala polovica pa 1. julija 2025. Izvajalec je napovedal, da bo postopnost upošteval tudi v prihodnje, in tudi podražitev v letu 2026 je razdeljena na dva koraka.

Vir: zapisnik 18. redne seje (27. 11. 2024), str. 15–18; zapisnik 19. redne seje (18. 12. 2024), str. 9–11; zapisnik 32. redne seje (17. 6. 2026), str. 4–6.

Sejnine se niso dvignile

V času podražitev smo nasprotovali dvigu prejemkov občinskih svetnic in svetnikov. Svet je marca 2026 pravilnik sprejel le v delu, ki ga zahteva zakon, upoštevajoč tudi našo pripombo. Po oceni iz razprave občina tako na leto prihrani okoli 15.000 EUR.

Vir: zapisnik 30. redne seje (25. 3. 2026), str. 7.

Postopen dvig neprofitnih najemnin

Predlagali smo, naj se neprofitne najemnine v takšnem obsegu dvignejo postopno, ne naenkrat, saj bi to preobremenilo najemnike. Odbor je na tej podlagi predlagal dvig v treh korakih, svet pa je marca 2026 sprejel prvo, 3,9-odstotno zvišanje. O nadaljnjih zvišanjih bo odločal posebej.

Vir: zapisnik 30. redne seje (25. 3. 2026), str. 17–20.

Spodbude manjšim podjetjem za naložbe v poslovne objekte

Aprila 2025 smo predlagali tri spremembe pravilnika o spodbudah za podjetništvo. Svet je sprejel eno: pomoč za naložbe v proizvodne in poslovne objekte lahko zdaj dobijo samostojne podjetnice in podjetniki ter mikro, mala in srednja podjetja, ki z naložbo ustvarijo nova delovna mesta v občini. Predloga, da bi pomoč za začetne naložbe in širitev dejavnosti lahko dobila tudi srednja podjetja, svet ni sprejel.

Opozorili smo tudi, da lahko en prijavitelj v treh letih dobi tretjino razpisanih sredstev, in predlagali omejitve po posameznih ukrepih. O tem svet ni glasoval. Uprava je pojasnila, da zgornjo mejo določa uredba o pomoči de minimis, omejitve po ukrepih pa bodo določene v javnih razpisih.

Vir: zapisnik 22. redne seje (9. 4. 2025), str. 13–15.

Parkirna klet pri novi avtobusni postaji je obvezna

Predlagali smo, naj bo parkirna klet pri novi avtobusni postaji obvezna, in dosegli, da je občinski svet oktobra 2023 predlog sprejel. V prostorskem načrtu je bila pred tem zapisana le kot možnost. Dosegli smo spremembo prostorskega akta; parkirna klet še ni zgrajena.

Vir: zapisnik 8. redne seje (26. 10. 2023), str. 11–13.

Odbori lahko dajejo pobude

Dali smo pobudo za pojasnilo, ali lahko odbori občinskega sveta dajejo pobude s svojega delovnega področja. Statutarno pravna komisija je leta 2024 potrdila, da jih lahko, če jih prej potrdijo s sklepom.

Vir: zapisnik 12. redne seje (13. 3. 2024), str. 21; gradivo za 13. redno sejo (10. 4. 2024), odgovor Statutarno pravne komisije.

Uresničene pobude

Na sejah občinskega sveta in v pisnih pobudah smo predlagali tudi konkretne izboljšave v vsakdanjem življenju. Tukaj predstavljamo pobude, ki jih je občina uresničila.

Tržaška cesta: omejitev 20 km/h in radar

Aprila 2026 smo občini predlagali celovito ureditev hitrosti in nadzora prometa na Tržaški cesti. Pripravili smo dve različici in zagovarjali omejitev 20 km/h, stacionarni radar ter okrepljen nadzor policije in redarstva. Občina je izbrala to različico, radar pa od poletja 2026 meri hitrost.

Predlog smo pripravili na podlagi meritev občinskega prikazovalnika hitrosti. Te so pokazale, da omejitve 10 km/h skoraj nihče ni upošteval, najvišja izmerjena hitrost pa je bila 121 km/h. Zavzeli smo se za ureditev, ki združuje omejitev hitrosti in dejanski nadzor.

Vir: gradivo za 32. redno sejo (17. 6. 2026): pobuda Liste za mlade z dne 22. 4. 2026 in odgovor občine, str. 13–14; gradivo za 34. redno sejo (21. 10. 2026), odgovori na pobude in vprašanja 33. seje, str. 13.

Tišja Tržaška cesta

Od decembra 2024 smo v občinskem svetu skupaj s stanovalkami in stanovalci opozarjali na hrup pri vožnji čez pogreznjene stike med betonskimi ploščami (dilatacije) na Tržaški cesti. Oktobra 2025 so bili vsi stiki sanirani. Po navedbah občine se je hrup od takrat bistveno zmanjšal.

Vir: zapisnik 19. redne seje (18. 12. 2024); zapisnik 24. redne seje (18. 6. 2025), str. 37; gradivo za 31. redno sejo (8. 4. 2026), odgovori na pobude in vprašanja, str. 3.

Urejeni postajališči mestne proge Furman

Aprila 2025 smo predlagali, naj občina postajališči mestne proge Furman pri Tušu in na Pretnerjevi ulici označi vsaj s talnimi oznakami. V letu 2026 sta bili postajališči urejeni, pri Tušu pa je bilo zgrajeno avtobusno postajališče.

Vir: zapisnik 22. redne seje (9. 4. 2025), str. 21; gradivo za 23. redno sejo (21. 5. 2025), odgovori na pobude in vprašanja, str. 7. Izvedbo v letu 2026 smo potrdili 15. oktobra 2026; navedena dokumenta potrjujeta pobudo in odgovor pred izvedbo.

Predlogi za leto 2027

Proračun 2027: predlogi v drugi obravnavi

Predlog za prihodnje leto – še ni sprejet ali uresničen

K predlogu proračuna za leto 2027 smo oddali pripombe. Občina je več naših predlogov upoštevala v gradivu za drugo obravnavo, predvideno 21. oktobra 2026. Na dan priprave tega pregleda seja še ni potekala. V predlogu so navedeni naslednji zneski in spremembe:

  • predlagano je povečanje sredstev za večino razpisov za društva in nevladne organizacije za 6 do 9 % glede na prvi predlog za leto 2027, za druga društva pa za 18,6 %;
  • predlagano je povečanje sredstev za sofinanciranje zaposlitev v nevladnih organizacijah z 51.000 na 55.000 EUR;
  • predlagano je povečanje sredstev za razpis za kulturne projekte na 108.000 EUR;
  • predvidena so sredstva za postopek naslednjega cikla participativnega proračuna (7.300 EUR), ki jih v prvem predlogu ni bilo;
  • predvidena so sredstva za pripravo novega Lokalnega programa za kulturo (7.000 EUR).
Primerjava predlogov proračuna za leti 2022 in 2027; predvideni zneski v EUR, ne dejanska poraba
Razpis2022 (predlog)2027 (predlog)Indeks
Šport255.000315.000123,5
Kulturni projekti80.000108.000135,0
Dejavnost kulturnih društev55.00068.500124,5
Mladinske dejavnosti in projekti34.00042.800125,9
Humanitarna, socialna in zdravstvena društva30.00037.000123,3
Druga društva20.00030.000150,0
Turistična društva12.00015.000125,0
Počitniške dejavnosti za otroke in mlade8.0009.300116,3
Skupaj494.000625.600126,6

2022: predlog proračuna pred mandatom. 2027: predlog proračuna za drugo obravnavo (gradivo za 34. redno sejo, 21. 10. 2026, točka 19a); počitniške dejavnosti po predlogu za prvo obravnavo. Indeks: 2027 glede na 2022 (2022 = 100).

Povečanje sredstev za razpise za društva smo predlagali tudi v Komisiji za mladinska vprašanja, ki ga je nato predlagala občini.

Vir: gradivo za 34. redno sejo (21. 10. 2026), točka 19a: obravnava vprašanj, pobud in predlogov k predlogu proračuna 2027 (predlogi 8, 10, 13, 15 in 17); predlog proračuna 2027 za prvo obravnavo, posebni del; zapisnik 6. seje Komisije za mladinska vprašanja (23. 9. 2026).

Pogled naprej

Program za obdobje 2027–2030 bomo predstavili v naslednjih dneh.

Predlagali smo tudi

Na sejah občinskega sveta in v pisnih predlogih smo se zavzeli tudi za naslednje ukrepe. Občina teh predlogov ni upoštevala ali jih še ni uresničila.

Na sejah občinskega sveta

  • Leta 2023 smo predlagali, naj se prostori stare porodnišnice po izselitvi enote vrtca namenijo društvom.
  • Leta 2024 smo predlagali javni načrt porabe sredstev za nego in sajenje dreves v mestu.
  • Leta 2024 smo predlagali neposredno večletno financiranje pusta namesto letnega razpisa.
  • V letih 2024–2026 smo predlagali modro cono in ureditev parkiranja pred Primorko ter pri zdravstvenem domu.
  • Leta 2025 smo predlagali javno predstavitev projekta bazena in preučitev drugih možnosti financiranja pred odločitvijo občinskega sveta.
  • Leta 2025 smo predlagali, naj podražitev pomoči na domu v Postojni začne veljati nazadnje med 27 občinami. Tik pred tem sta se namreč podražila odvoz odpadkov in omrežnina.
  • Leta 2025 smo predlagali, naj podražitev vrtca začne veljati 1. januarja 2026 namesto 1. decembra 2025.
  • Leta 2026 smo predlagali celoletni enosmerni promet na Čukovici, ne le v turistični sezoni.
  • Leta 2026 smo predlagali neodvisne merilnike dima iz toplarne.
  • Leta 2026 smo predlagali ozelenitev nove avtobusne postaje.

V dopisih in pripombah k proračunu

  • Pri proračunu za leto 2024 smo predlagali vrnitev programa Kulturnega doma Postojna v Zavod Znanje.
  • Pri proračunih za leta 2024, 2025 in 2027 smo predlagali manj sredstev za politične stranke, da bi jih več ostalo za društva in druge namene.
  • Pri proračunih za leti 2024 in 2025, v pobudi leta 2026 ter pri proračunu za leto 2027 smo predlagali večerno in nočno zaporo Tržaške ceste s potopnimi količki. Stanovalke in stanovalci, dostavljavke in dostavljavci ter intervencijske službe bi jih lahko spustili.
  • Leta 2025 smo v pripombah k prostorskemu načrtu za območje ob Reški cesti – sever nasprotovali logistični hali. Predlagali smo parkirišče P+R bližje avtocesti, izvoz tudi prek novega krožišča in natančnejša pravila za objekte.
  • Pri proračunu za leto 2027 smo predlagali celoletno oživljanje mestnega središča z razpisom in koordinatorjem, razpis za opremo kulturnih društev ter stanovanjski program.

Vir: zapisniki sej občinskega sveta 2023–2026 in odgovori občine na pobude in vprašanja; predlogi Liste za mlade za proračuna 2024 in 2025; pripombe k predlogu proračuna 2027 in odziv občine (gradivo za 34. redno sejo, 21. 10. 2026, točka 19a).

Na čem temelji izbor

To je izbor našega dela v mandatu 2022–2026. Pripravili smo ga na podlagi občinskih dokumentov, svojih predlogov in lastne evidence. Pri vsakem ukrepu navajamo vire ter pojasnjujemo, ali smo ga predlagali, ali je bil sprejet in ali je že izveden.

Pri zneskih je pomembno, iz katerega dokumenta izhajajo: predlog proračuna pove, koliko sredstev je predlaganih, sprejeti proračun, koliko jih je odobrenih, zaključni račun pa, koliko jih je bilo porabljenih. Predloge za leto 2027 predstavljamo posebej.

Ocene izvedbe so naše. Pregled ni neodvisna revizija in ne zajema vseh ciljev našega programa. Vsebinsko smo ga nazadnje posodobili 17. oktobra 2026.

Viri in preverjanje

Povezava ob navedbi vira vas pripelje do opisa dokumenta. Številke strani se nanašajo na zaporedne strani v datoteki PDF. Dokumente občine smo povezali z njihovimi objavami na postojna.si. Vsaka povezana datoteka je enaka tisti, iz katere navajamo; to smo preverili 17. oktobra 2026. Dokumente, ki jih občina objavlja le v arhivu ZIP, in naša pisna predloga občini smo objavili kot PDF. Za kopijo drugih dokumentov ali pojasnilo nam pišite na samo@lzm.si.

Zapisniki in gradiva so dostopni tudi v arhivu sej Občine Postojna.

Pregled lahko delite s prijatelji.